sobota, 27 maja 2023

Matka - rola z której się nie wychodzi

 


Żyjemy w społeczeństwie, które ocenia matki. Jako dzieci jesteśmy od nich bardzo zależni. I potem w dorosłości ta zależność zaczyna nam ciążyć. Często właśnie dlatego jesteśmy gotowi je oceniać. 

Tymczasem mężczyzn, ojców, traktujemy nieco bardziej ulgowo. Na przykład, jeśli ojciec przestaje pić, jest bohaterem. A jeśli przestaje pić matka, alkoholizm nigdy nie zostaje jej wybaczony.

Obwiniamy matki o wiele rzeczy. Może powinniśmy uświadomić sobie, że oprócz tego, iż są matkami, są przede wszystkim ludźmi.

Asa Larsson, szwedzka pisarka

2 komentarze:

  1. Są ludźmi. Hmm, ja nie jestem matką, więc może nie powinnam się wypowiadać. Ale czasem to ojciec jest i ojcem i matką. Czasem to kobieta jest bardziej stoczona niż mężczyzna. Matka rodzi, więc może stąd jakby przekonanie, że powinna mieć silniejszą więź z dzieckiem, ciągle się nim zajmować i że jej nie wolno czegoś. Zresztą to też wiele czynników społecznych, jak np. stereotypy itp. Matka jest człowiekiem, ale się o tym zapomina.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Jasna sprawa , że w życiu różnie to bywa i nie deprecjonujemy tu ojców, żeby było jasne. Sporo już zmieniło się w tej kwestii na plus...i to cieszy. Chodzi o to , że właśnie stereotypowo surowo ocenia się kobietę-matkę , przydaje się jej misyjną rolę, oczekiwania wobec niej są ogromne, takaż też jest presja społeczna. Matka to często "nadczłowiek" , podczas gdy facet w roli ojca traktowany jest lajtowo. Matka musi wszystkiemu sprostać, ojciec może. itd.itp. Dlatego tak przy święcie dobrze jest przypomnieć, że każda kobieta sama musi się uczyć jak być matką. A jeśli się czasem potyka to też trzeba to zrozumieć ...w końcu ona też jest tylko człowiekiem :)

      Usuń

Nie wystarczy po prostu żyć...

  "Nie ma większego syfu niż życie. Wstajesz rano, idziesz do roboty, wracasz do domu zmachany, uśmiechniesz się krzywo do baby, ochrza...