"Szacunek to odruchowa troska o wolność drugiego człowieka, o swobodę wyrażania jego naturalnych, prawdziwych potrzeb, uczuć, poglądów i wartości. To uznawanie granic jego przestrzeni życiowej, dóbr osobistych, sfery prywatnej oraz suwerenności ciała." Tyle definicja a życie niestety sobie... Jeśli od najmłodszych lat byliśmy w ten sposób tzn z szacunkiem traktowani to z całą pewnością mamy go we krwi. Niestety nie wszyscy możemy się pochwalić dobrymi wzorcami.
Owszem chcemy być szanowani, ale czy szanujemy innych ? Matki mówią, że kochają swoje dzieci, a biją je, upokarzają, nie honorują ich granic. Kochankowie mówią, że kochają, a zdradzają, znęcają się psychicznie czy fizycznie… Jeśli ktoś ma szacunek do siebie, to nigdy nie obrazi ani nie poniży drugiego człowieka. Ci zaś, którzy twierdzą, że się kochają, ale nie dostrzegają, że w ich związku nie ma szacunku, żyją w kompletnej iluzji. Miłość bez szacunku nie istnieje. Chodzi wtedy o jakiś inny rodzaj więzi, pożądanie, uwikłanie, uzależnienie czy fascynację... ale na pewno nie o miłość. Najogólniej rzecz ujmując, mało szacunku w świecie bierze się z tego, że rodzice coraz mniej go przekazują swoim dzieciom. I jednocześnie nie potrafią wzbudzać szacunku dla siebie. A przecież szacunku do siebie i do innych uczymy się od urodzenia w relacjach z najbliższymi ważnymi dla nas osobami. Prawda jest taka, że rodzic nie może przekazać swojemu dziecku tego czego sam nie otrzymał od swoich rodziców innymi słowy, nauczyć tego czego sam się nie naumiał. Więc oczywistym wtedy jest, że z dzieci, które nie były szanowane i wychowywały się w rodzinie , w której pojęcie szacunku było obcym pojęciem, wyrastają potem dorośli, którzy z szacunkiem tak do siebie jak i do innych są na bakier...
Z domu rodzinnego wynosi się najlepsze i najgorsze cechy, pechowo jest trafić na gorszy wariant, ale rodziny się nie wybiera, niestety...
OdpowiedzUsuń„Kto nigdy szacunku nie odczuł, ten nigdy też szacunku nie wzbudzi.” - Marie von Ebner-Eschenbach
UsuńOczywiście rodziny się nie wybiera, ale świat nie kończy się na rodzinie. Kiedy okazujemy szacunek, otrzymujemy go w zamian. Kiedy szanujemy dzieci i nastolatków, wówczas uczą się wierzyć w siebie i nas. Czują się doceniani i kochani. Ich ego rośnie w sile.
Szacunek jest ważny. Ważne, żeby traktować innych z szacunkiem, ale przede wszystkim też siebie, bo jak sami siebie nie szanujemy, to inni też nie będą nas szanować. Mam wrażenie, że w naszym społeczeństwie jednak nadal jest więcej chamstwa niż szacunku i więcej tym chamstwem zdziałasz, niestety.
OdpowiedzUsuńChamstwo jest głośne ...nie zawsze skuteczne . Mimo wszystko mamy wybór ...:)
Usuń