" Sam dla siebie człowiek jest zbyt wyrozumiały. Jak może, tak się broni przed sobą. Kluczy, wymija się, omija, aby nie dalej, nie głębiej, nie tam, gdzie coś ukrywa. Sam przed sobą każdy chciałby wyjść jak na ślubnej fotografii " – pisał Wiesław Myśliwski w swoim "Traktacie o łuskaniu fasoli".
I najczęściej tak wychodzimy. Wierzymy, że jesteśmy dobrzy, uczciwi i gotowi do współpracy, a gdyby zdarzyła się dajmy na to awaria wody na osiedlu i przyjechał beczkowóz, wzięlibyśmy wody mniej, aby innym starczyło. A tak w ogóle to jesteśmy z tych co to podzieli się z bliźnim ostatnią kromką chleba i odda mu ostatnią koszulę. Niezależni, nie ulegamy reklamom; tolerancyjni, nie kierujemy się pochodzeniem, rasą, orientacją seksualną kandydata. Wrażliwi, chętnie wspieramy akcje charytatywne - itd, itp. Miło tak o sobie myśleć. Inni zaś nie wspierają, ulegają, rywalizują, są pazerni, chciwi i wody wezmą sobie na zapas, nie licząc się z potrzebami sąsiadów.
NIE DOCENIAMY INNYCH, CZY PRZECENIAMY SIEBIE ???
A przecież, choć trudno to przyjąć – inni to my.
To, co sądzimy na temat ludzi, trafniej odnosi się do nas samych.
" Poznaj samego siebie, a stanie przed tobą otworem cały świat" - twierdził już Sokrates. Może więc warto dociec odpowiedzi na to kluczowe pytanie ; KIM JESTEM ? Czy potrafię być sobą – tzn. kimś, kim naprawdę jestem?
Gdy kiedyś staniemy u "nieba bram " to nasz Stwórca raczej nie zapyta nas, dlaczego nie staliśmy się mesjaszem narodów, wielkim przywódcą, światowej sławy gwiazdą czy noblistą, ani o to, na czym polega tajemnica życia. Będzie miał tylko jedno pytanie: dlaczego nie staliśmy się tą osobą – prawdziwą i spełnioną – którą tylko my mogliśmy się stać.
A przecież tak niewiele trzeba, by tak się stało. Niestety poznanie siebie często okazuje się największym wyzwaniem. Trudno siebie poznać, to prawda, ale trzeba... bo jak zaufać komuś, kogo nie znamy?
"Po prostu zaufaj sobie, wtedy będziesz wiedział, jak żyć" - ta maksyma Johann Goethe sprawdza się do dziś. Albowiem wiedza o tym, kim naprawdę jesteśmy, sprawia, że łatwiej nam żyć. Dzięki niej wiemy, czego chcemy i łatwiej trafiamy do celu. Nie tracąc czasu na błądzenie po manowcach życia...
Może trudno nam poznawać siebie, bo boimy się, kogo odkryjemy?
OdpowiedzUsuńjeśli ktoś woli zostać niewolnikiem swojego lęku to jego wybór. Można być twórcą i żyć po swojemu ale można też być narzędziem w rękach innych i wieść żywot kukiełki czy marionetki... wolny wybór
Usuń