wtorek, 4 czerwca 2024

O idealizacji życia w sieci ...

 

Internet stał się nieodłącznym elementem życia, intensywnie korzystamy z jego zasobów.  Z czego wiele czasu poświęcamy portalom społecznościowym, które niejako pozwalają nam dzielić się z innymi swoimi, nie rzadko najbardziej intymnymi nawet chwilami. Wirtualny świat tak mocno wrósł już w naszą rzeczywistość, że ciężko sobie wyobrazić życie bez niego. No a skoro jest ogólnie dostępny i tworzą go zwykli ludzie, to czyż nie powinien pokazywać świata takim, jakim on jest, bez niedomówień i przekłamań? Niestety w internecie ludzie, pokazują idealne /a więc nieprawdziwe/ życia, a jeśli nawet pojawiła się jakaś drobna porażka to oczywiście udało im się przekuć ją w sukces... I wszystko jest ok dokąd odbiorca się  zachwyca. Problem pojawia się gdy tenże zaczyna krytykować. Często jesteśmy świadkami jak ze łzami w oczach ludzie opowiadają o przykrościach jakie ich spotkały. Częstym przykładem takiego zachowania jest ciągle aktualny temat tzw."hejtu". Tymczasem można rzec, że dziś każdy hejtuje każdego. Nie podoba Ci się jakiś post? Jesteś hejterem. Masz czelność nie zgodzić się z właścicielem konta? Jesteś hejterem. I co wtedy? Najpierw toczą potyczki słowne /często wzajemnie się obrażając/ , potem usuwają komentarze i blokują użytkowników. Bo przecież ci ludzie zakłamujący swoją rzeczywistość zdecydownie nie potrzebują tych, którzy obnażą ich błędy czy niedociągnięcia. Oni nie chcą krytyki i negatywnej oceny. Interesuje ich tylko poklask i aprobata. Internet jest bezsprzecznie potęgą. Daje nam mnóstwo rozrywki, pozwala na pogłębianie wiedzy, pomaga w utrzymaniu kontaktów, jak też i w ich nawiązywaniu itp. Jednak każdego dnia, ludzie mierzą się tam także ze swoimi najczęściej nieuświadomionymi najgorszymi lękami i problemami. Granica między tym co wirtualne, a tym co prawdziwe już  się im tak zatarta, że wielu nie potrafi odróżnić realiów od fikcji. I co żałosne... bezrefleksyjnie dążą do nierealnego szczęścia i wyidealizowanego życia, które znają z portali społecznościowych... próbują przekalkować w skali 1:1 wzorce czerpane od swoich istagramowych idoli ... Porównywanie się do innych to naturalny mechanizm w życiu człowieka, ale internet jest pod tym względem wyjątkowo zdradliwy. I choć niby każdy to wie, że ludzie wrzucają do sieci tylko to, co chcą publiczności pokazać to jednak...  dalej podpatrują i wciąż się na to nabierają. Powszechnie zakłamywana rzeczywistość, zaczyna jawić się im coraz bardziej realną do tego stopnia, że zaczyna ona uchodzić za normalność.

2 komentarze:

  1. Przesada nie jest wskazana w żadnym kierunku. Hejt jest zły, okropne zjawisko, ale konstruktywna krytyka to nie hejt. Żyjemy w internecie coraz mocniej i to też w sumie ciekawe zjawisko pod względem socjologicznym. Technologia pomaga w życiu, ale z drugiej strony życie w necie to nie jest prawdziwe życie.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. żeby konstruktywnie krytykować to trzeba znać się na rzeczy i jeszcze mieć wyczucie i kulturę osobistą ... najczęściej niestety tego ludziom brak . Wydaje się, że nawet zapomnieli już o takiej prostej zasadzie obowiązującej w relacji z drugim człowiekiem... a mianowicie "nie czyń drugiemu co tobie niemiłe".

      Usuń

Życie zaczyna się po opuszczeniu wygodnego kokonu...

  Domowy KOKONIK bywa kuszący i może nam służyć jednak pod pewnym warunkiem. Pod warunkiem, że domowe pielesze nie staną się jedyną strefą k...